Eesti Ekspress 15.-22. august 2002
Sooja Kaspija mere äärest 1958. aastal Läänemere kallastele, Tallinna jõudnud noormehel Rafael Arutjunjanil oli kindel soov saada kunstnikuks. Tema õpingukaaslasteks ERKI-s osutusid saatuse tahtel kaks noormeest ja üks neiu: Matti Varik, Renaldo Veeber ja Ilme Kuld (neiupõlvenimega Loik).
Juba õpingute ajal paistis Arutjunjan teiste seas välja oma erilise maailma tunnetamisega, oskusega väljendada hingevalu. Ka tema 1964. aastal valminud diplomitöö, neljast figuurist koosnev kompositsioon “Juudi Getto Odessas” tekitas eksamikomisjoni liikmete vahel elavat poleemikat. Sellest ajast on möödunud juba pea 40 aastat, kuid kunstnik-skulptorile nooruses mõju avaldanud temaatika on vägagi aktuaalne ka täna, vabas Eesti Vabariigis kus Holokausti ohvreid hakatakse nüüd iga aasta mälestama ka ametlikult.
Neljakümne aasta jooksul on skulptor R.Arutjunjan loonud oma aja kroonikat, paljastades kiht kihi järel graniidi kamakad jäädvustamaks mällu veritsevat Mägis-Karabahhi ja Afgaani veresaunas sandistunud sõdureid. Kui kiviraiduri käsi aastakümnete pärast nõrgemaks hakkas jääma vahetas kunstnik istrumenti. Nii avanebki meile praegu Vanalinna Teatrimajas Rafael Arutjunjani maali ja graafikanäitus, millel on eksponeeritud enam kui 230 (just nimelt kakssada kolmkümmend) viimase viie aasta jooksul valminud tööd.
Rafael Arutjunjani personaalnäitus “Lõunamaine temperament ja põhjamaine visadus” Vanalinna Teatrimajas Tallinnas, Sakala 3, on avatud E-P kella 11.00.18.00 ja kestab 19. augustini.